O BIBLIOTECE    ::      STRUKTURA ORGANIZACYJNA    ::      REGULAMINY    ::      HISTORIA    ::     MAPKA
    ::      STRONA G£ÓWNA    ::     

Kilka ujęć złotowskiej biblioteki

OzdobÄ… naszej Biblioteki sÄ… rzeźby autorstwa StanisÅ‚awa Schauera, który sprezentowaÅ‚ nam też oryginalny stojak na parasole (krasnala czytajÄ…cego kronikÄ™ MBP). Pan Schauer  ozdobiÅ‚ również elementy książkowych Å‚aweczek znajdujÄ…cych siÄ™ w trzech atrakcyjnych spacerowo miejscach miasta.


 

W holu i pomiezczeniu wystawienniczym organizujemy różnorodne wystawy.
 

Na parterze mieÅ›ci siÄ™ Wypożyczalnia GÅ‚ówna dla DorosÅ‚ych
  

Hol na piętrze zagospodarowałyśmy na zieloną czytelnię prasy.

A tu Czytelnia GÅ‚ówna, w której, poza ksiÄ™gozbiorem, Dzialem Regionalnym,  znajdujÄ… też siÄ™ stanowiska komputerowe

Wchodzimy do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

"Tajemnicza Wyspa książek" to przyjazny kącik dla dzieci

A dla najmłodszych Oseskowy Klubik Bajkowy

Zapraszamy do odwiedzania nas!
 




O nas

PO CO W MIEÅšCIE BIBLIOTEKA?


Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w ZÅ‚otowie jest ważnÄ… częściÄ… życia spoÅ‚ecznego  miasta i regionu. Oferuje znacznie wiÄ™cej, niż dostÄ™p do książek ( choć to oczywiÅ›cie priorytet dziaÅ‚alnoÅ›ci). To instytucja:

  1. bezpieczna i budząca zaufanie (rodzice zostawiają swoje dzieci w przeświadczeniu, że nic złego im się tu nie stanie; zdarza się, że ludzie powierzają bibliotekarkom listy, paczki,
     a nawet pieniÄ…dze, po które zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ później adresaci przesyÅ‚ek),
  2. inspirujÄ…ca  (uÅ‚atwia zdobywanie najÅ›wieższych informacji ze Å›wiata : książki, prasa, bezpÅ‚atny dostÄ™p do Internetu),
  3. aktywizująca (szeroka oferta kulturalna pozwala mieszkańcom w znalezieniu czegoś ciekawego dla siebie),
  4. otwarta (dostÄ™pna dla każdego, niezależnie od statusu materialnego, wieku, pÅ‚ci i zdrowia, ale także otwarta na nowoÅ›ci i potrzeby mieszkaÅ„ców),
  5. przyjazna (wyglÄ…d i  tworzona przez  pracowników atmosfera sÄ… niepodważalnym atutem zachÄ™cajÄ…cym do odwiedzania i spÄ™dzania tu czasu).

Biblioteka jest miejscem spotkaÅ„, wymiany myÅ›li, nauki i rozrywki. To, w koÅ„cu instytucja pomagajÄ…ca samorzÄ…dowi w realizacji ważnych zadaÅ„ i rozwiÄ…zywaniu problemów spoÅ‚ecznych poprzez np.:

  • zapewnienie bezpÅ‚atnego dostÄ™pu do kultury,
  • integrowanie Å›rodowiska i budowanie wiÄ™zi,
  • dbanie o równy dostÄ™p do wiedzy dla wszystkich,
  • przeciwdziaÅ‚anie wykluczeniu, a szczególnie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych,
  • uÅ‚atwianie realizacji zasady równoÅ›ci szans w edukacji,
  • stwarzanie warunków do rozwoju i zdobywania wiedzy.


O tym, jak ważnÄ… rolÄ™ peÅ‚ni w Å›rodowisku nasza biblioteka Å›wiadczyć mogÄ… także liczby:w 2012r. odwiedziÅ‚ nas statystycznie co trzeci mieszkaniec miasta  (a co 9 powiatu). Stanowimy zatem  mocny punkt na kulturalnej mapie naszej „MaÅ‚ej Ojczyzny”. Obok innych instytucji, jesteÅ›my wizytówkÄ… ZÅ‚otowa oraz swoistym pomostem miÄ™dzy samorzÄ…dem, a lokalnÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…. Jakość naszych usÅ‚ug oraz wyglÄ…d książnicy Å›wiadczy w znacznej mierze o podejÅ›ciu wÅ‚adz do  zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z kulturÄ….

 CO SIĘ DZIEJE W BIBLIOTECE?

 Priorytetem dziaÅ‚alnoÅ›ci MBP sÄ… cele statutowe:

  • gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i ochrona materiaÅ‚ów bibliotecznych
    ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem materiaÅ‚ów wÅ‚asnego regionu,
    • obsÅ‚uga użytkownika w tym: prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci informacyjno-bibliograficznej
    • popularyzacja literatury i czytelnictwa,
    • organizowanie czytelnictwa i udostÄ™pnianie materiaÅ‚ów  bibliotecznych,
  • prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci kulturalno - edukacyjnej na wszystkich poziomach z uwzglÄ™dnieniem potrzeb spoÅ‚eczeÅ„stwa lokalnego,
  • wspóÅ‚dziaÅ‚anie z innymi instytucjami upowszechniania kultury. Placówkami oÅ›wiatowo-wychowawczymi, stowarzyszeniami, fundacjami, osobami fizycznymi i innymi podmiotami w rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych mieszkaÅ„ców miasta i powiatu
  • dodatkowo, na mocy porozumienia zawartego w dniu 6 maja 2004 roku pomiÄ™dzy Powiatem ZÅ‚otowskim a Miastem ZÅ‚otów, biblioteka realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu zÅ‚otowskiego.

W ramach realizacji w/w celów  w 2012  roku podejmowane byÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce dziaÅ‚ania:

 1. Kierowane do najmÅ‚odszych użytkowników:


1)  Oseskowy Klubik Bajkowy- (raz w tygodniu)
45 minutowe zabawy dla najmłodszych

      (od 3do 6 lat) rozwijajÄ…ce wyobraźniÄ™, zdolnoÅ›ci manualne, ruchowe, spoÅ‚eczne itd. 

2) „Piaskownica po niemiecku”- (raz w tygodniu)- nauka jÄ™zyka niemieckiego poprzez zabawÄ™ – zajÄ™cia dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat (dwie grupy wiekowe) 

3) Spotkania z głośnym czytaniem w ramach Kampanii Społecznej Fundacji ABC XXI

Cała Polska czyta dzieciom (mniejsze, większe oraz tak znaczne, jak coroczna finałowa impreza)

4) ZajÄ™cia  na letnie i zimowe przerwy wakacyjne
pomagajÄ…ce rodzicom (nie tylko pracujÄ…cym)
 w zapewnieniu dzieciom aktywnego, mÄ…drze i bezpiecznie spÄ™dzonego wypoczynku. Z powodu remontu w Oddziale dla Dzieci i MÅ‚odzieży, w zeszÅ‚ym roku prowadzone byÅ‚y wyÅ‚Ä…cznie zajÄ™cia feryjne.

 5) Lekcje biblioteczne  dla dzieci i mÅ‚odzieży. Odpowiednio opracowane zajÄ™cia dostosowane
do wieku uczestników. Odwiedzin grup przedszkolnych i szkolnych (od szkoÅ‚y podstawowej
po ponadgimnazjalne) z całego powiatu złotowskiego odnotowujemy kilka w każdym tygodniu. Zajęcia odbywają się niemal każdego dnia, czasami odwiedza nas kilka grup dziennie.

6) Spotkania autorskie dla najmłodszych. W 2012 r. odwiedzili nas:

 Grzegorz Kasdepke, Beata Ostrowicka, Joanna Krzyżanek oraz Wioletta Piasecka

7) Lekcje jÄ™zyka francuskiego dla dzieci - (raz w tygodniu)  nauka w zakresie podstawowym 

 

 2. Z myÅ›lÄ… o mÅ‚odzieży (choć nie tylko) :

 8) Spotkania Klubu Wolontariuszy– (dwa razy w miesiÄ…cu)-mÅ‚odzież z gimnazjów i szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych  ze ZÅ‚otowa i  ÅšwiÄ™tej pod okiem opiekuna (bibliotekarki, nauczycielki) przygotowuje i prowadzi zajÄ™cia z gÅ‚oÅ›nym czytaniem dla osób niepeÅ‚nosprawnych (Zabajka2)  i chorych (szpital, Hospicjum)

 9) Spotkania MÅ‚odzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki- (raz w miesiÄ…cu)- uczestnikami
sÄ… uczniowie  szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych (w tym roku I LO oraz ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Ekonomicznych w ZÅ‚otowie). Na każde spotkanie zadawana jest lektura , po której powstaje przynajmniej jedna recenzja. Klub należy do ogólnopolskiej sieci DKK. Recenzje oceniane sÄ… przez Jury Instytutu Książki. Na tym polu nasi czÅ‚onkowie DKK osiÄ…gnÄ™li kilka znaczÄ…cych wyróżnieÅ„

10) Konkursy o różnej tematyce i różnego szczebla (miejskie i powiatowe) dla dzieci, mÅ‚odzieży i dorosÅ‚ych

 11) Coroczne kilkugodzinne imprezy rodzinne (dla wszystkich: od juniora do seniora). PrzykÅ‚adem może być „NOC W BIBLIOTECE Z GRAMI PLANSZOWYMI” organizowana wraz
z poznaÅ„skim Klubem MiÅ‚oÅ›ników Gier Planszowych GRAMAJDA oraz warsztaty artystyczne  „NORWID Z PASJÄ„” realizowane przez Klub Artystów PASJA.

 12)  Warsztaty komiksowe zrealizowane przy wspóÅ‚pracy z WBPiCAK w Poznaniu, po  których mÅ‚odÄ… mieszkankÄ… ZÅ‚otowa  zainteresowaÅ‚o siÄ™ wydawnictwo „CENTRALA mÄ…dre komiksy”, dziÄ™ki czemu Katarzyna Kaczor zadebiutowaÅ‚a w 2012r. autorskim komiksem „Powroty”.

 3. Dla dorosÅ‚ych (mÅ‚odsi użytkownicy również mile widziani)

 13) Spotkania poetyckie organizowane w siedzibie biblioteki (tu: z okazji roku WisÅ‚awy Szymborskiej oraz spotkanie z poezjÄ… Haliny Pietsch)

 14) Wystawy i prelekcje lokalnych twórców, pasjonatów, regionalistów – RoÅ›nie grono osób zgÅ‚aszajÄ…cych chęć zaprezentowania  w bibliotece wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci artystycznej i zamiÅ‚owaÅ„.

Nasze wernisaże przyciÄ…gajÄ… wielu goÅ›ci, a wystawy  oglÄ…dane sÄ… zarówno przez przypadkowych czytelników trafiajÄ…cych w danym czasie do biblioteki, jak też ludzi celowo kierujÄ…cych siÄ™ do nas, by obejrzeć wystawiane prace czy eksponaty. Niejednokrotnie przy tej okazji organizowane sÄ… tematyczne spotkania i lekcje biblioteczne. To bardzo istotna część dziaÅ‚alnoÅ›ci biblioteki, za którÄ… chwaleni jesteÅ›my w caÅ‚ym województwie.

15) Spotkania ze znanymi osobowościami świata literatury, kultury, telewizji, sportu itp.
w ramach „Kawiarenki literackiej”-
przedsiÄ™wziÄ™cie cieszy siÄ™ ogromnym zainteresowaniem mieszkaÅ„ców, licznie biorÄ…cych w nim udziaÅ‚. Aby zaspokoić potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców, czynimy starania, by zapraszać szczególnie znanych ludzi z różny dziedzin.

W roku 2012 gościliśmy : Wojciecha Kuczoka, Romualda Koperskiego, Prof. Jana Miodka, Ks. Adama Bonieckiego, Jarosława Gugałę oraz Stanisławę Celińską.

16) Biblioteka jest miejscem cyklicznych (comiesiÄ™cznych) spotkaÅ„ Klubu Artystów „PASJA” (zrzeszajÄ…cego twórców ludowych i pasjonatów) oraz lokalnych poetów i literatów z Klubu „VENA”. W bibliotece siedzibÄ™ ma również Stowarzyszenie „Przyjazna Edukacja”, które dwa razy w roku  obraduje w gronie swoich czÅ‚onków.

17) W każdÄ… Å›rodÄ™ odbywajÄ… siÄ™ dwugodzinne Spotkania Klubu „+-50”- pozwalajÄ…ce nabyć seniorom umiejÄ™tnoÅ›ci obsÅ‚ugi komputera, rozwinąć zdolnoÅ›ci artystyczne, odkryć nowe pasje, podzielić siÄ™ dotychczasowymi, podyskutować na różne  tematy, dowiedzieć siÄ™ czegoÅ› nowego, spÄ™dzić czas w sympatycznym gronie itd. Jednym zdaniem: pozwalajÄ…ce przeÅ‚amywać bariery spoÅ‚eczne i przeciwdziaÅ‚ać wykluczeniu osób starszych z naszego Å›rodowiska.

18) Realizując zadania biblioteki powiatowej, organizujemy szkolenia, spotkania metodyczne oraz szereg innych działań wynikających z porozumienia oraz zapotrzebowania bibliotekarek z powiatu.

19) ChÄ™tnie i czÄ™sto wspóÅ‚pracujemy z instytucjami i organizacjami dziaÅ‚ajÄ…cymi na terenie miasta (szkoÅ‚y, przedszkola, ZCAS, WTZ, Fundacja „ZÅ‚otowianka”, NadleÅ›nictwo itd.)

20) Z naszą ofertą wychodzimy poza mury biblioteki (ławeczki książkowe), bierzemy też udział w imprezach plenerowych, zawsze krzewiąc kulturę czytelniczą.

21) ZachÄ™camy i inicjujemy  dziaÅ‚ania na rzecz potrzebujÄ…cych (np. wiosenna zbiórka książek albo szycie lalek dla Elizki Banickiej)

22) UsÅ‚ugi biblioteczne dostÄ™pne sÄ… także w przestrzeni wirtualnej. Prowadzimy stronÄ™ internetowÄ…  www.biblioteka-zlotow.pl ,dziÄ™ki której czytelnicy majÄ… dostÄ™p m.in. do katalogu
 i wÅ‚asnych kont nie wychodzÄ…c z domu. MogÄ… również, poprzez forum, zgÅ‚aszać wÅ‚asne propozycje książek, które wg. nich powinny zostać zakupione. JesteÅ›my widoczni także na Facebooku informujÄ…c na bieżąco o planowanych imprezach i tych, które już siÄ™ odbyÅ‚y. Niektóre imprezy rejestrujemy, a potem krótkie zmontowane filmiki zamieszczamy na You Tube, podnoszÄ…c zasiÄ™g
 i skalÄ™ poromocji. Z myÅ›lÄ… o użytkownikach, wysyÅ‚ane sÄ… newslettery informacyjne o tym,
 co w MBP, ale także, o tym, co organizujÄ… inne lokalne instytucje i organizacje.




Serdecznie zapraszamy!